YILBAŞI İÇİN ROCHES ÇİKOLATA YAPIN LÜTFEN

Yılbaşı çikolatasız olmaz.İsterseniz yılbaşı sofrasınıza koyup sevdiklerinizle yiyin.İsterseniz küçük kutulara koyup arkadaşlarınıza,dostlarınıza yollayın.Ya da jelatinlere sarıp, kırmızı kurdeleyle süsleyip,yakınlarınıza verin.Yeter ki çikolata olsun yılbaşında.

Bu güzel fındıklı rochesları yapmak çok kolay.Ben  10 yıldır kendi çikolatamı yapıyorum. Reyhan'dan yediğimiz bu fındıklı,fıstıklı,bademli çikolataları o kadar severdim ki,deneye yanıla bulmuştum kendime bir yol.
Ama büyük bir eksiğim varmış onu da 3-4 sene önce gittiğim çikolata kursunda öğrendim.

Öncelikle malzemelerimizi sayalım:
200 gram bitter çikolata
100 gram kadar fındık,antep fıstığı,crunch
1 kahve fincanı su
2 yemek kaşığı pudra şekeri

Öne fırınımızı 180 dereceye ayarlayıp ısıtmaya başlayalım.Suyun içinde pudra şekerini eritelim Fırın tepsisine yağlı kağıt serip fındık,fıstığımızı koyalım ve şekerli suyla her tarafını ıslatalım.Tepsiyi fırına koyup kuruyemişlerimizin kızarmasını sağlayalım.Arada bir tepsidekileri karştıralım ki hertarafları eşit olarak kavrulsun.Tepside hiç su kalmayana dek fırınlama işlemini sürdürelim.Daha sonra tepsiyi dışarı alalım ve fırınlanan kuruyemişleri soğutalım.

Bu arada çikolatamızı (ben pastalarda kullandığım için evde bulundurduğum %70 kakao oranlı bitter kuvertur kullandım ama siz marketlerde satılan çikolatadan kullanabilirsiniz.Üstelik artık ETİ de 80 gramlık %70 kakao oranlı çikolatalar çıkartmış) ister ocak üstünde ben mari yöntemiyle isterseniz mikrodalga fırının buz çözme ayarında eritelim.Ben mari yapacaksanız Su koyduğunuz kaptan üsteki çikolata hiçbirşekilde su ya da buhar gelmesine izin vermeyiniz çünkü su çikolatanın yapısını bozuyor.

Eriyen çikolatayı arada bir karıştırarak soğutun.Şöyle bir parmağınızı değdirin.yakmıyor ama hafifce ısısını hissediyorsanız istediğimiz ısıya gelmiş demektir.(Çikolata termometreleri var tabii ki ama biz profesyonelce yapmadığımız için gerek yok.)

Artık fındıklarla çikolatayı karıştırabiliriz.Eğer evde varsa çikolatalı ya da sade mısır gevreğinden,pirinç patlağından da ekleyebilirsiniz bir avuç.Daha çıtır çıtır çikolatalarımız oluyor .Fındıklı çikolatamızı bir tatlı kaşığıyla,yağlı kağıt döşediğimiz tepsiye döküyoruz.Sıyırmak için İkinci bir kaşık da kullanabilirsiniz parmağınızı da:))

Oda ısısında beklettiğimiz rocheslar 2-3 saat sonra hazır.Buzdolabına koymadan saklamanızı öneririm.Zira  yağları üste çıkıp çikolatanızın görüntüsünü bozabilir.Afiyet olsun.

NOT:Evde kuvertür çikolata bulundurmak çok zararlı bir eylemdir.Çünkü bir gün sufle,bir gün supangle yapmak isterseniz ve kilolarınıza kilo katılabilir:)
İyi akşamlar dilerim.

.

2 yorum:

Related Posts with Thumbnails